Nový územní plán

Toto fórum slouží ke sdělení názoru na tvorbu nového územního plánu a k diskusi na toto téma.

Re: Nový územní plán

Příspěvekod Mošna » čtv 11. črc 2013 22:30:34

Dobrý den pane Navrátile,
vím, že Vy osobně jste v tom nevině. Jsem sice rád, že jste "přesvědčen", že se na novém UP pracuje, ale nemělo by se také informovat? Nebo si tady na fóru mají jen lidé pokecat mezi sebou? To je pak na nic....
Na městském webu se v oblasti územního plánu stále hovoří o březnu, či dubnu. 30. května jsem položil dotaz na vývoj. Po měsíci a půl stále žádná reakce a to přes několik avizovaných žádostí na p.Zápalu. Sakra kde je chyba??? Nějak mi to hlava nebere. Bohužel opravdu ztrácím veškerou důvěru.....
Mošna
Mošna

Příspěvekod PavelJeřábek » sob 13. črc 2013 21:31:28

Dobrý den pane Mošno.

Větší trapárnu a ukázku jak velký zájem někteří představitelé města mají o spokojenost svých občanů jsem už dlouho neviděl.
Takže velmi stručně i za cenu, že komisi pro ÚP zastupitele a radnici rozlobím.
V nejbližších dnech by měly být městu dodány materiály pro zadání ÚP. S ohledem na termíny které jsou dány zákonem, veřejné seznámení se zadáním by mělo být v srpnu či v září.
Ale je to jen teorie, praxe v Mníšku funguje jinak.
Kdybych byl zastupitel, radní, či tiskový mluvčí radnice, tak se před Vámi za tuto marnou diskusi hluboce omluvím.
Jenže jsem na základě projektu k ÚP jen přizván jako člen komise ÚP, tak alespoň přijměte omluvu ode mne, protože přibližně 70% současných zastupitelů Mníšku jsem volil a popravdě se za jejich přístup k občanům stydím. Víc nemohu, ale za svůj hlas bych měl cítit alespoň nějakou odpovědnost. Tak ještě jednou - omlouvám se, že jsem se při posledních komunálních volbách nerozhodl správně a uvěřil jsem líbivým slovům.
PavelJeřábek

Příspěvekod Mošna » čtv 18. črc 2013 13:33:28

Dobrý den pane Jeřábku,
Vy se vůbec omlouvat nemusíte - za zastupitele občanů, kteří ignorují toto fórum (a tím občany) nemůžete a v otázce minulých voleb jsem na tom podobně jako Vy, takže bych se mohl omlouvat sám sobě. Mohu jen pevně věřit, že se to těm zastupitelům příští rok na podzim vrátí.
Přitom založení tohoto fóra byl opravdu výborný nápad svědčící o snaze o otevřenost vůči lidem a já jsem ho kvitoval s povděkem. Jenže teď si říkám kdo to vlastně vymyslel? Někdo aby vedení radnice naštval? Asi jo. Projekt radnice to evidentně není, když se o něj vůbec nezajímají, i když je na městském webu.
No nic. Nebudu se rozčilovat, není to stejně nic platné.
Mošna
Mošna

Příspěvekod PavelJeřábek » čtv 18. črc 2013 21:40:46

Dobrý den pane Mošno.
Založení tohoto fóra má trochu pro veřejnost neznámé pozadí.
V loni (2012) myslím v lednu jedno ráno v pátek bylo dáno oznámení, že dojde k dlouhodobě plánované rekonstrukci diskuse a dalších webových stránek Mníšku a odpoledne bylo již vše odpojeno (dosud v tomto stavu jsou stránky projektů města apod. "Vážení občané,dochází k plánované a avizované přestavbě a změnám ve struktuře a obsahu internetových stránek města Mníšek pod Brdy. Věříme, že se Vám plánované změny budou líbit a že se stránky stanou přehlednějšími a ještě navštěvovanějšími....").
V zápise ze zasedání zastupitelů ze dne 20.12.2012 mimo jiné najdete ... " Pan Jeřábek – ... Uvádí to proto, že webové stránky města – diskuse, je delší dobu mimo provoz – není tam nic, stále se opravuje – v duchu Havla, měli bychom se domlouvat, jste uříznutí od lidí. Pan Jeřábek uvádí, že do diskuse hodně psal, ale byly to dotazy nejen jeho, ale i lidí, kteří se na něj s dotazy obracejí. Nechce odpovědi teď hned, ale žádá, kdyby mohly být v lednu stránky pro dotazy občanů zprovozněny. Přimlouvá se za kvalitní veřejnou diskuzi. Lidi jsou zklamaný." -
Nechlubím se tím co jsem tam řekl, naopak, je mi smutno, že někdo musí zastupitelům říci, že rok slibovat obnovu diskuse je víc než podivné (údajně to nezvládali správci stránek - nějaké problémy s programem - česky řečeno město tolerovalo téměř rok nekvalitní práci správce webu?).

Webové stránky město myslím do března 2013 zprovoznilo, což mne potěšilo. Ale je skoro trapné, že sem napíše jen několik lidí z Mníšku. Jako by v Mníšku neměli nějaké starosti a i radosti. Jistě, že mnozí napíší přímo na radnici, ale v diskusi tito lidé dají i signál, že mají nějaký problém a potom město může i ono dát signál, že problém řešilo.
Jinými slovy - diskuse města může být i dobrým signálem o zastupitelské kultuře.
Takže se asi shodneme, že až na výjimky je to v Mníšku děs.
PavelJeřábek

Příspěvekod Mošna » stř 07. srp 2013 11:49:29

Děkuji panu Jeřábkovi za informaci o zveřejnění návrhu zadání UP.
Jelikož jsem sledoval informace o UP překvapivě v sekci "Územní plán", kde nejsou :? , asi bych to zveřejnění přehlédl. Jedná se opravdu jen o "zadání", tudíž připomínky se budou objevovat spíše až přímo k návrhu UP. Jen mne trochu chybí legenda ke grafické příloze. Tedy co vlastně znamenají vymezené oblasti zelenou a fialovou barvou - asi bych to dokázal odhadnout, ale myslím, že mi to nepřísluší.
Mošna

Edit: Příslušný odkaz byl do sekce "Územní plán" doplněn, takže už je to v pořádku.
Naposledy upravil Mošna dne čtv 08. srp 2013 7:08:51, celkově upraveno 1
Mošna

Příspěvekod PavelJeřábek » stř 07. srp 2013 12:07:35

Dobrý den.

Požádal jsem pana architekta, jestli by mohl nějaké vysvětlivky aby grafice běžný občan rozuměl, doplnit.
Pavel Jeřábek
PavelJeřábek

Příspěvekod Mošna » čtv 08. srp 2013 7:39:15

PavelJeřábek píše:.......Pokud máte špatné zkušenosti třeba s povolením stavby, se správními lhůtami apod., tak co vím nejste sám. Ve Stříbrné Lhotě kroutíme hlavou co město schválilo za dům, když jiným lidem město dělá problém i třeba kvůli vnitřnímu uspořádání domu, mimo památnou zónou města i jaký materiál je použit na okna a mnoho podobných drobností které víc hraničí se šikanou stavebníků a ne s správním procese povolení stavby. Dům ve Stříbrné Lhotě (proluka před odbočkou k hospodě) je jasným důkazem, že úřad problémy řeší podle toho jak si umane. Tento dům, v sousedství přírodního parku je zřejmě víc za hranicí toho, co by ve Lhotě mělo stát. A když se zeptáte kdo to povolil - tak nikdo nic neví.

Nicméně - pokud úřad nedodržuje správní lhůty, nezbývá než odvolání ke krajskému úřadu, který je nadřízeným orgánem a nebo k ministerstvu pro místní rozvoj.......

Dobrý den.
Přenesl jsem toto téma sem, protože do "školství" tak úplně nepatří - poněkud se odbočilo od tématu.
Každopádně všeobecně vzato celá proluka před odbočkou k hospodě je zřejmým dokladem nekoncepčnosti a nekompetentnosti rozhodujících úředníků, či vedení města a to jak z hlediska rozměrů a tvarů parcel, tak z hlediska dopravní obslužnosti. A opět člověka napadá, kdo z toho má prospěch.
Já rozhodně nejsem zastáncem naprostého řízení všeho - vlastníci by měli mít velkou část svobodné vůle jak se svým majetkem naložit. Ale v souvislosti s tím, jak se postupuje na jiných místech, je postup zde zarážející.
Mošna
Mošna

Příspěvekod PavelJeřábek » pát 09. srp 2013 16:23:28

Pokud jde o tu proluku ve Stříbrné Lhotě, při změnách ÚP č.IV jsem dávali podnět/připomínku, aby ve Stříbrné Lhotě postranní ulice se nedělaly zbytečně široké, v některých případech jsou dokonce širší než hlavní ulice (například u rybníka na konci Lhoty). Tenkrát se radnice neustále oháněla normami, že to nejde.
Nakonec jsem si sehnal výklad přímo z ministerstva pro místní rozvoj, kde je uvedeno, že dopravní normy jsou platné, ale záleží také na rozhodnutí města. Pravda ale je, že s výjimkou materiálů které jsme při změnách ÚP č. IV poslali na úřad, tak z veřejného projednávání není žádný zápis, ve kterém by byla zapsána naše připomínka a odpověď zpracovatele ÚP. Takže není prakticky důkaz o tom, na co jsme tenkrát se ptali, co jsme navrhovali apod. (na okraj - na veřejném projednání bylo tenkrát okolo 10 lidí).
Výklad z MMR ČR jsem dostal až když byla ulice postavena. Respektive dotaz jsem posílal až když jsem viděl jak se nechá lidem zničit jejich majetek nekvalifikovanými odvoláními na různé státní předpisy a normy a zničit i charakter obce v některé její části. Prostě bylo mi divné, že naše právní předpisy by byly natolik striktní, že by nebyla možnost hledat alternativu pro šíři ulice v tak úzké proluce, tak jsem hledal odpověď.
Je to smutné, jak se nechá hloupě trvale zničit určitý charakter obce a z lidí vytahat nemalý majetek. Ale co naděláme - ten dotaz mohli tenkrát poslat sami stavebníci či jejich projektanti.
Nicméně je to příklad toho, proč by lidi se měli zajímat o územní plán, sledovat jeho proces a aktivně se do něj zapojit. A když dostanou nepřesnou a nebo z jejich pohledu hloupou odpověď, tak aby se zeptali u dalších složek státní správy. To není nic proti politikům, úředníkům - je to proto, aby se předcházelo hloupým nepřesnostem, které následně mohou městu či obci přinést velké starosti.

Těmito normami se radnice ohání stále - stačí příklad ulic ve Stříbrné Lhotě dole u statku nad Zadním rybníkem. Pokud vím, stále je na městě vize, že ulice od křížku ke statku bude stejně široká jako dole u nové výstavby. Už teď tam jezdí auta hodně rychle, natož až to bude autostráda.

Ale na druhou stranu zas v Rymáni se udělala nová výstavba za úzkými ulicemi a je tam velký dopravní problém. Prostě - pokud lidi nebudou se o svoje okolí zajímat, obce budou takové, jaké bude vedení obcí.

Mimochodem, nejsem zas moc kovaný ve Stavebním zákoně, ale domnívám se, že ve vyhlášce o vystavení návrhu ÚP která je v této chvíli i na webu Mníšku pod Brdy by mělo být uvedeno, že lze podávat připomínky a námitky. Je tam uvedeno, že lze podávat připomínky a jejich právní váha je podstatně nižší než u námitek, které ale mohou podávat jen některé právnické a fyzické osoby.
PavelJeřábek

Příspěvekod zdravymnisek » ned 18. srp 2013 13:22:44

Vyjádření sdružení Zdravý Mníšek k návrhu územního plánu

Radnice zadala návrh územního plánu našeho města, který zvažuje potenciální záměr spalovny, a to i přestože nás radnice ujišťovala, že s tímto záměrem nepočítá. Pro sdělení námitek je stanovena velmi krátká lhůta do 4. 9. 2013, k později uplatněným připomínkám se nepřihlíží!

K zveřejněnému návrhu územního plánu má naše sdružení řadu výhrad. V prvé řadě se jedná o to, že se návrh zabývá potenciálním záměrem spalovny (viz. strana 6) a nestanovuje omezení ekologických zátěží.

Dále upozorňujeme, že grafická část oficiálně zveřejněná na stránkách města, neodpovídá skutečnému stavu rozpracovanosti, protože ten má naprosto jinou vypovídací schopnost. Ze zveřejněné grafické části ani z textové části není patrno, o jaké plánované změny se jedná. Občané se tak nemají možnost kvalifikovaně vyjádřit. Kromě označených území jsou všechny ostatní návrhy vlastníků pravděpodobně předem zamítnuty, aniž by tento fakt byl zřejmý a účastníci by byli upozorněni na tuto skutečnost. Návrh neobsahuje vyjádření, jak se radnice vypořádala se všemi návrhy na změnu. Chybí také odůvodnění zamítnutí nebo schválení.
Navíc existuje oprávněná obava, že osoby, které jsou přímo zainteresovány na zájmových lokalitách, jsou členy územně-plánovací komise nebo vedení města a dle našeho názoru se tak jedná o přímý střet zájmů a zneužívání informací.

Touto cestou tedy informujeme všechny obyvatele Mníšku pod Brdy o zamýšleném záměru Územního plánu a prosíme Vás o jeho prostudování za účelem shromáždění připomínek k návrhu ÚP. Považujeme za žádoucí, aby relevantní připomínky byly shromážděny jednotným a kvalifikovaným způsobem. Zároveň upozorňujeme, že možnost uplatnění námitek občanů, kteří nejsou přímo dotčeni změnou, je možná pouze prostřednictvím zástupce veřejnosti, k jehož zmocnění je třeba 200 podpisů občanů Mníšku pod Brdy. O dalším postupu v této věci Vás budeme informovat na webových stránkách našeho sdružení (http://www.zdravy-mnisek.cz).
zdravymnisek

Příspěvekod TerezaHerdová » pon 07. dub 2014 10:15:22

Dobrý den, prosím o informaci, kdy bude veřejné projednávání nového územního plánu. Ráda bych se také seznámila s výsledky dotazníkového šetření "Mníšek pod Brdy po roce 2014. Jak ho vnímáte?". To proběhlo na jaře 2013, výsledky na webu města zatím zveřejněny nebyly.

Díky, pěkný den, Tereza Herdová
TerezaHerdová

PředchozíDalší

Zpět na Nový územní plán města - výstavba