Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Téma je určeno pro celou oblast areálu Kovohutí, podněty, podezření na porušování životního prostředí, postřehy, nápady a další podobná sdělení a debatu.

Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod Moderator » čtv 11. pro 2014 21:11:46

Tak to pěkně začíná, ale nedáme se

Na ustavující schůzi zastupitelstva města, které se konalo 25. listopadu 2014, se objevila informace o údajné chystané obnově hutní výroby v areálu Kovohutí v Mníšku pod Brdy. Všechny nás to překvapilo ZASKOČILO, ale hned jsme začali domlouvat společný postup. V úterý 2. prosince 2014 přišla datovou zprávou teprve první oficiální informace z odboru životního prostředí krajského úřadu - žádost firmy o změnu integrovaného povolení. Už ve středu 3.prosince 2014 se sešli zastupitelé všech stran zastupitelstva a společně s panem Josefem Píchou diskutovali o tomto možném problému. Dohodli se na několika společných krocích, které v tomto dohromady podniknou. Tím prvním by měla být prohlídka předmětného areálu, kde by se výroba údajně měla obnovit. A samozřejmě všechny bude zajímat, zda je uvedená zpráva o obnovení činnosti pravdivá. Pokud by se ukázalo, že ano, spojíme všechny síly, abychom celý proces důkladně monitorovali a minimalizovali vliv provozu na zdejší životní prostředí. O všem budeme veřejnost průběžně a okamžitě informovat.

Diskutujme, vyměňujme si poznatky a vědomosti. Děkujeme.

Pokud budete mít nějaké dotazy, podněty nebo připomínky, které nechcete uvádět do fóra, kontaktujte nás na mesto@mnisek.cz.
Uživatelský avatar
Moderator
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 07. úno 2013 12:50:45

Re: Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod KatkaHu » pát 12. pro 2014 22:07:51

Doplňuji, jedná se o zpracování hliníku. Během chemických reakci při výrobě hliníku unikají dále do ovzduší různé toxické látky, dýchat budeme například dioxiny, fluor, ad. Mezi nejšpinavější továrny bývalého Československa patřila hliníkárna ve Žiaru nad Hronom, která nesla odpovědnost za devítinásobně vyšší výskyt alergických onemocněni ve žiarském okrese ve srovnaní se slovenským průměrem a chudokrevnost zhruba poloviny místních dětí....Ano, lze namítnout, že zde to byla velká hliníkárna, nicméně jakýkoli provoz zpracovávající kovy podléhá zákonu o posuzování vlivů na životní prostředí a asi ne zbytečně. Ev. rozvinutý požár v takové továrně nelze hasit v blízkosti hliníkových stěrů vodou, neboť by došlo k jeho podpoře stykem vody s hliníkovými stěry. Nelze vyloučit ani možnost výbuchu a únik toxických látek do ovzduší. Opravdu toto tady chceme?
“Monitorovat“ nestačí, je třeba ZABRÁNIT obnově provozu. „Minimalizovat vliv“ již spuštěného provozu není možné, to všichni dobře víme, inspekce životního přijede za týden nebo vůbec. Opakovaná vyjádření na zastupitelstvech ohledně skutečnosti, že je prakticky nemožné kontrolovat stávající provoz v areálu kovohutí, to potvrzují (viz např. poslední zastupitelstvo – smrad z kovohutí je tu již 15 let). Jak KONKRÉTNĚ se chystá město reagovat na dopis krajského úřadu? Chápu-li správně, zbývá mu na to cca 14 dní.
Očekávala bych také snahu o větší informovanost občanů: na Aktualitách města je informace dovedně zakomponovaná mezi zdobení vánočních stromečků a výtvarnou dílnu. Nic proti nim, máme dítě v 1. třídě, ale přece jen, ty priority....Takový průšvih bych očekávala na titulní straně. V úvodníku se tu dočteme, že není příhodnější čas pro uklidnění se a hluboké nadechnutí, než je období adventu. Ale tahle zpráva opravdu neuklidní a možná už příští rok ani raději zhluboka dýchat nebudeme.
Jenom doplňuji ve smyslu § 8 odst. 2 zákona o integrované prevenci, město je povinno zveřejnit informace (tzv.stručné shrnutí údajů ze žádosti) na úřední desce obce na dobu 30 dnů (nikoli pouze od 10. do 26.12. tedy 17 dnů). V této lhůtě podle § 8 odst. 2 zákona může KAŽDÝ zaslat Krajskému úřadu Středočeského kraje, odboru životního prostředí a zemědělství své písemné vyjádření. Město samo se pak musí vyjádřit do 30 dnů od obdržení žádosti.
Katka Borská
Naposledy upravil KatkaHu dne ned 14. pro 2014 0:57:13, celkově upraveno 1
KatkaHu
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 12. pro 2014 13:50:34

Re: Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod PavelJeřábek » sob 13. pro 2014 22:07:24

Jestli mohu požádat, tak pojdmě si psát celá příjmení - je to i v podmínkách diskuse. I když na druhou stranu ne každý je ochoten nastavit svoji osobu veřejnému názoru.

Do řízení by se také mohla přihlásit i občanská sdružení, která jsou dle právních předpisů přihlášena do poskytování informací kde mohou být dotčeny zájmy ochrany prostředí apod. Očekával bych vysokou aktivitu sdružení z Rymáně - jsou přímo na "ráně". Myslím, že Zdravý Mníšek udělá maximum, co bude moci - zkuste sledovat i jeho stránky (http://www.zdravy-mnisek.cz). Pokud jde o naši organizaci - musíme obnovit žádost a problém je v tom, že této oblasti jako je ovduší moc nerozumím a musím si někoho kvalitního sehnat. A potom jsou ještě myslivci. I zde nevím jak na tom jsou s odbornou zdatností.

V materiálech z kraje, které jsou i na webu Mníšku (úřední deska - OSMI) je uvedeno:
" prodloužení dočasného přerušení provozu „Zařízení na výrobu slévárenských a desoxidačních slitin hliníku“ v areálu provozovatele z 31.12.2014 do 30.6.2015"

A dál se píše, že výroba byla do 31.12.2014 pozastavena a žádá se o prodloužení dočasně pozastavené výroby do června 2015.

Prosím, aby toto někdo pořádně vysvětlil tak, aby to pochopil i obyčejný laik. Protože velmi zjednodušeně: jedná se o novou výrobu - nový provoz a nebo jen o posečkání na obnovení starého provozu? Pokud si pamatuji, tak to jsou legislativně velmi rozdílné případy. Proto bych uvítal pořádný a kvalitní rozbor, pořádné informace, protože potom by měl být i jiný přístup k připomínkám, podnětům, účasti v řízení apod.

Neví, zda byly informovány okolní obce jako jsou Čisovice, Zahořany, Líšnice, Řitka, ... . Město by nemělo mlčet jako když probíhalo zjišťovací řízení k rekonstrukci kotelny na ÚVRu před několika lety. Čím víc se do procesu připojí obcí, tím je větší možnost dosáhnout rozumných kompromisů atd.

Musíme se také připravit s tvrdou argumentací, že obnovený provoz přinese pracovní místa, tak proč jsem proti novým pracovním místům (opět vzpomeňte si na jednání okolo MBÚ - pracovní místa byl silný argument kterým se tehdy proti námitkám občanů a občanských sdružení operovalo - najdeme to i v zápisech ze zasedání zastupitelů).

Myslím, že nikdo proti nebude, pokud budou dodrženy základní normy ochrany zdraví lidí a přírody. Že v současné době se v areálu něco děje nedobrého je zřejmé z přiložené části odpovědi odborníka na ochranu lesních dřevin (níž kurzívou). Každý zaměstnanec v areálu Kovohutí si musí uvědomit, že to co popálilo dougalsku dýchá i on. Jen s tím rozdílem, že u nás lidí se to nemusí projevit hned a nebo nikdy, ale ty látky můžeme mít uložené v tuku, v kostech či jiných orgánech, a při oslabení organismu mohou vyvolat negativní reakce.
Takže každému kdo by chtěl v Kovohutích opět pracovat, by mělo také záležet v jakých podmínkách bude pracovat. A při zdravém rozumu podpoří snahy, aby v areálu závodu bylo co nejkvalitnější prostředí (v realitě našich a EU předpisů).

Mnozí co se do Mníšku přistěhovali si asi neumí představit, že nezřídka když jsme ráno přišli k autům, zemědělským a stavebním strojům, tak na sklech i laku byl podivný poprašek. Někdy se po sklech rozpatlávala mastnota. O inverzích, kdy Mníšek byl zahalen do smogu z Kovohutí se nedá vypravovat - mnozí ten smog měli za obyčejnou mlhu, která v poledne do Mníšku spadla. Lesní komplex Brdy za "zády" nám dává pocit, že v Mníšku je dobré prostředí. Je to trochu jinak - lesy nám jen signalizují, že od západu do Mníšku neproudí imise ze blízkých zdrojů. A to co si v Mníšku vyrobíme, při inverzi nás nemine. Filaové skvrny v místě Mníšku na starších mapách s nejvíce znečištěným ovzduším v ČR ješte dnes mají svojí vypovídající hodnotu.

A ti kdo ještě nevěří, že Kovohutě mohou být staronovým problémem, tak ti mohou zajít "do lesa" mezi Kovohutě a rybník Sýkorník". Té lokaliě se říká "Bažantnice". Osobně bych to nazval jinak.

Osobně bych nerad, aby se tento stav do Mníšku vrátil.

Pavel Jeřábek

Odpověď specialisty na ochranu lesních dřevin na zaslané "orezlých" douglasek v areálu Kovohutí - [u]zamyslete se na poslední větě - protože ta nám vzkazuje, že nahodilá měření nic nemusí zjistit. O zřízení trvalé stanice na měření oévzduší 24 hodin jsem dával městu návrh před několika lety - odpověď tehdy byla - "chceme aby tu byla zřízena":[/u]
Konzultoval jsem obrázky zatím ještě s jednou odbornicí - fytopatoložkou, a jsme toho názoru, že se o žádnou biotickou poruchu (houbu, hmyz) nejedná.
Nejpravděpodobnější je zasažení nějakými plynnými polutanty - oxidy síry nebo dusíku. To proto, že takto jsou zasaženy pouze nejmladší jehlice.
K incidentu došlo patrně nejméně dvakrát (prvně zasažené rašící pupeny, později dorostlé jehlice). Podle fenologie by bylo možné určit i přibližné datum - polovina května a začátek června.
Pokud jde o měření emisí znečisťujících látek, je to problém - jejich působení může být poměrně krátkodobé (např. dvě hodiny, když je teplo a na jehličí přímo svítí slunce) a přesto se zasažení projeví. Naměřit se nemusí nic, pokud měříš třeba každý den v jedenáct nebo jen jednou denně ve stejnou hodinu.
Taky je třeba mít na paměti, že tomu stromu je v podstatě jedno, kolikrát za rok dostane toxickou (či letální) dávku - i jedna může být znát nebo stačit - a zase nemusíš naměřit nic.
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod KatkaHu » ned 14. pro 2014 1:28:10

Omlouvám se, doplnila jsem jméno do předchozího příspěvku. Přispívala jsem poprvé a to v dost velkém rozčilení a pravidla diskuse, přiznám se, nečetla.
Pro ty, kterým není lhostejné, co dýcháme my a naše děti, připomínám, že ve středu 17.12. od 17 hodin je jednání zastupitelstva, přístupné veřejnosti. Přijďme vyjádřit naše názory.
K. Borská
KatkaHu
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 12. pro 2014 13:50:34

Re: Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod PavelJeřábek » ned 14. pro 2014 19:54:53

Děkuji za doplnění jména. Myslím, že je to pro mnohé férovější a Váš příspěvek hovoří o tom, že máte velký zájem o zdravé prostředí v Mníšku, což je naprosto legální právo každého z nás. Několik lidí materiály Kovohutí již studuje, je ale potřeba podpora a zájem veřejnosti, protože potom je jednání těch co veřejnost mohou zastoupit, snažší.
A pokud máte odborné znalosti v oblasti ochrany prostředí apod., tak jestli mohu poprosit, pomozte těm, co zpracovávají materiály apod. Na zasedání bych měl být, budou tam i lidi, kteří se aktivně zajímají o kotelnu/spalovnu na ÚVRu apod., a další.

Pavel Jeřábek
PavelJeřábek
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned 03. bře 2013 11:28:24

Re: Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod PatrikZitko » pát 22. dub 2016 21:25:26

Dobrý den, velmi by mne zajímalo jak to vlastně s těmi kovohutěmi momentálně je. Dlouhodobě a dlouho do noci (určitě přes půlnoc) se z areálu ozývají skřípavé, pískavé a lomozící zvuky. Tu a tam se odtamtud vyvalí hustý bílý dým, který se obávám, není pouze pára.

Pokud někdo máte nějaké informace, prosím o sdílení. Nepřijde mi normální, že se (v údajně ukončeném provozu) jede non-stop (ověřeno mám, že pravidelně 06:00 - 00:30), zvláště pokud provoz způsobuje emise hluku znatelně vyšší, než dálnice.

Patrik Zítko
PatrikZitko
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 22. dub 2016 21:16:20

Re: Obnoví se hutní výroba v Kovohutích?

Příspěvekod Moderator » pát 22. dub 2016 22:33:11

Dobrý večer, otázkou je, odkud se zvuky i pára objevují. Pravděpodobně jde o firmu Nikom. Miloš Navrátil, OKS
Uživatelský avatar
Moderator
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 07. úno 2013 12:50:45


Zpět na KOVOHUTĚ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron