Jaký máte názor na placení na náměstí ..

Toto fórum slouží k vyjádření názoru na dopravu, parkování, způsob placení na náměstí F.X. Svobody. Dále uvádějte návrhy na zlepšení a jak tato zlepšení realizovat.

Jaký máte názor na placení na náměstí ..

Příspěvekod Moderator » stř 20. úno 2013 14:05:38

Je nutné zde vůbec platit? Nemělo by být parkování volné, zcela zdarma nebo naopak dražší? Měla by zde být závora, jako třeba v Praze v OC Anděl nebo parkovací automaty, jako dnes? Mělo by být náměstí třeba pro místní zdarma nebo za málo a pro cizí naopak třeba za dvacet korun na hodinu a více ?
Moderator

Re: Jaký máte názor na placení na náměstí ..

Příspěvekod Petra » stř 27. úno 2013 16:19:02

Myslím si, že by parkování na náměstí mělo být pro rezidenty zdarma. Už proto, že městu platí daně a zároveň ve většině případů utrácí své finanční prostředky u místních podnikatelů. Připadá mi nesmyslné, když jedu utratit peníze do obchodu a ještě musím zaplatit za parkování.
Petra

Příspěvekod keyr » čtv 07. bře 2013 9:36:50

Dobrý den, pokud by se na náměstí neplatilo, obávám se, že by jste si nenakoupil vůbec, protože náměstí by bylo zcela zaplněné odstavenými vozidly těch, kteří ráno odjedou busem na celý den do Prahy. To byl jediný důvod důsledného zavedení placeného stání, v té souvislosti vznikly i modré zony v centru, protože okamžitě po instalaci automatů se začalo parkovat všude okolo kde se dalo, vyřešilo se tenkrát odstavné parkoviště naproti Penny, zřídily se tam zastávky, aby lidi nemuseli pěšky na autobus až na náměstí. Tím se zajistila, byť za pětikorunu možnost vůbec na náměstí zastavit a něco si koupit. Pokud by někdo přišel na jinou zákonnou možnost parkování zdarma s omezením času stání (1-2hod) s vymahatelností při nedodržení, sem s tím. Pro připomenutí, na náměstí se platilo už možná 20let zpátky, vybírali tam různí človíčkové pod hlavičkou města, nechci vůbec otevírat otázku, jak se s výtěžkem nakládalo, co jsou tam automaty, tak ty pětikoruny alespoň všechny končí v pokladně města, na výdělek to moc není, ale náklady to pokryje všechny. Mějte se, Keyř.
keyr

Příspěvekod Lázničková » stř 10. dub 2013 23:53:48

Dobrý den,
jezdím denně nakupovat na náměstí a není mi líto 5,- Kč. Jsem ráda, že pokaždé zaparkuji. Pouze mě zdržuje cesta k automatu a zpět k autu.
Vyhovuje mi řešení, které mají v Dobříši na náměstí, kde je automat u každého stání a odpočítává zaplacený čas.
Hezký den
Lázničková

Příspěvekod MilosNavratil » čtv 11. dub 2013 19:01:33

Dobrý den, paní Lázničková,
velice děkujeme za Váš příspěvek do diskuse, i za Vaše respektování pravidel, která zatím platí a platit budou do doby, než případně začnou platit pravidla nová. :)

Pokud si pamatuji dobře, uvažovalo se i o takové možnosti řešení, jaké zvolili na Dobříši, ale když se pak rozhodovalo, byl vzat v potaz pohled na náměstí, na kterém by "vyrostly kovové hříbky" mincovních automatů. Bylo by jich tam skutečně mnoho a to se zdálo být neestetické. Neznamená to ale, že se někdy v budoucnu radní či zastupitelé k takovému řešení nevrátí nebo vyberou nějaké jiné, vhodnější.

Ještě jednou děkujeme a přejeme Vám vše dobré, Miloš Navrátil, OKS
MilosNavratil

Příspěvekod keyr » ned 21. dub 2013 13:38:32

Dobrý den ještě jednou ohledně náměstí,
při rekonstrukci bylo placení diskutováno a bylo rozjednáno, že se horní automat umístí vlevo pod Spořitelnu naproti faře tak, aby auta najíždějící na náměstí mohla zastavit u automatu a z okénka zaplatit a pokračovat již se zakoupeným lístkem. Zaparkovaná auta, která tam teď stojí by stála vpravo. Spodní automat se měl přemístit do půlky náměstí tak, aby když někdo "projede" ten první a nezaplatí, aby si holt došel doprostřed náměstí a zaplatil tam. Toto vše by bylo v rámci rekonstrukce, když tam nebyla dlažba "za pár korun" a bývalo by to všem ulehčilo život při placení, bohužel k tomu ze mě neznámého důvodu ani po urgencích ke starostovi nedošlo a díky tomu jsme oprávněně naštvaní úplně všichni, skoro nikomu z nás nejde o toho "bůra", ale to zdržení s tím je opravdu protivné, navíc v zimě, když nebyl pořádně uklizený sníh, to bylo docela i nebezpečné. Toto je velký nedostatek náměstí, jako jednu z možností jsem také navrhoval princip Dobříše, ale asi by to nebylo hezké, kategoricky jsem byl proti jakékoliv závoře, tohle řešení, které jsem navrhl s těmi automaty by bylo myslím fukční a problém by to řešilo. Možná má někdo z vedení jiný nápad, nevím, vím jen tolik, že se neděje nic a možná to bude znít "blbě", ale někdy bych dal radši "kilo" pokuty měšťákům, než lítat sem a tam.
Mějte se všichni fajn, Keyř.
keyr

Příspěvekod MilosNavratil » pon 22. dub 2013 9:34:53

Dobrý den všem,

přesazování automatů jsme si nechali až na jaro, neboť současné firmě končí smlouva a byla možnost zajistit nové a modernější automaty, případně si koupit vlastní. Město zpracovalo podklady o cenách, jednotlivé nabídky a návrhy, vyhodnotilo proběhlou anketu jak parkování řešit. Přesunem a osazením se bude zabývat nejbližší rada města. Ke změně by tedy do práznin došlo. Za příspěvek do diskuse děkuji.

Petr Digrin, starosta
MilosNavratil

Příspěvekod zdeje » pon 22. dub 2013 15:02:52

Dobrý den,
za sebe mohu říci,že si radši dojdu těch pár kroků stranou k automatu,než aby stála řada těchto automatů po okraji náměstí,nebo nějaká šílená vjezdová a odjezdová závora.Toto řešení se hodí na nějaké parkoviště na okraji města,a ne náměstí v centru města,které je pod ochrannou památkářů.
Jeden automat na vjezdu by bylo možná dobré řešení,ale už vidím ty fronty nahoře na vjezdu,když je tzv špička,anebo když si někdo neznámý špatně najede a bude se snažit dosáhnout k automatu,nemajíc informaci o dalším automatu v prostřed náměstí.Takhle si zaparkujeme,když je teda kde,a v klidu si dojdeme zaplatit k automatu a čas nám běží od zaparkování.Jak se bude řešit,když si zaplatíme a bude obsazeno,bude se vjíždět na semafor,abychom měli zaručené místo?Pak by tam muselo být nějaké čidlo na odjezdu,a to znamená zase,k tomu hroznému veřejnému osvětlení,které totálně zničilo pohled na náměstí a do otevřené krajiny,nějakou další šílenost na náměstí.Za mne bych automaty nikam nepřesouval,maximálně vyměnil za modernější,a ušetřené peníze použil na rozumnější účel.Třeba na to vybavení dětského hřiště,jak již bylo psáno v jiném příspěvku.Nebuďme líní udělat pár kroků,je to jen pro naše zdraví.A dvě tři minuty které věnujeme k dojití k automatu,je menší časová ztráta,než stát ve frontě na vjezdový automat.
Z.Jeřábek
zdeje

Příspěvekod Lázničková » pát 26. dub 2013 0:32:20

Dobrý den,
ráda bych svůj původní příspěvek ještě doplnila.
Všimla jsem si nového osvětlení na náměstí. Je to řada černých lamp, mezi které by mincovní automaty docela zapadly. Jestli jste někdy prohlíželi mincovní automaty v Dobříši, tak pro každé dvě parkovací místa je jeden černý stojan a tento stojan nepřevyšuje průměrné SUV. Podle mého názoru by náměstí nehyzdily - nebylo by jich tolik jako hub v Brdských lesích po dešti. Ale od toho máme architekty :-)
Lenost lidí je hrozná, ale vrozená a každý jednáme cestou nejmenšího odporu a námahy. Od té doby, co mám malé dítě však řeším ještě jednu věc. Přijedu, zaparkuju, zamknu auto s dítětem, odejdu k automatu a vracím se s lístkem. Je to minuta, možná dvě. Ale opuštěné auto s plačícím dítětem mi vůbec není příjemné a vozit dítě v kočárku sem a tam taky ne. Možná by úplně stačilo, aby automaty stály v těsné blízkosti nových lamp a byly v horní polovině náměstí dva a ve spodní jeden. Dělají se automaty i v jiných barevných variantách?
Poslední poznámka - dnes jsem procházela přes rozkvetlé Malé náměstí - opravdu nádhera!!! Nevím, kdo se o zeleň stará, ale poděkujte mu. Takové krásné stromy jsem snad nikdy neviděla. Přemýšlí se o podobném zkrášlení náměstí F.X.Svobody?
Pěkný den
Lázničková

Příspěvekod zdeje » sob 27. dub 2013 19:51:46

Dobrý den,
poslední doplňující příspěvek je velmi zajímavý a podnětný.Donutilo mne to si sednout k internetu a trošku pohledat a počítat.Paní navrhuje jednu řadu parkovacích automatů,mezi dosavadní lampy veřejného osvětlení,pro dvě auta,jeden automat.Tak za předpokladu,že se na tu jednu stranu vejde 20 aut,jedná se o podélné stání,podotýkám předpoklad,je třeba 10 ti automatů.Přesná čísla o počtu parkovacích míst na náměstí mají určitě na úřadě.
Podle cenové nabídky se cena takového automatu pohybuje cca kolem 160 000 kč bez DPH,tj.10x160 000=1 600 000Kč,pouze za přístroje,kde jsou náklady na zabudování,na provoz,pravidelný servis,atd.
Montujeme pro ROPID označovače jízdenek po nádražích a stanicích ČD,a cena se na montáž jednoho přístroje,podle místa kde se kope a v jakém terénu,přívodu napájení a pod, pohybuje mezi 8-10 000 Kč.Pravidelný měsíční servis cca 800 Kč za jeden označovač. Předpokládám,že v tomto případě,by se to moc nelišilo.
Takže naše lenost,nebo spíše pohodlnost,by podle mých odhadů,vyšla úřad minimálně cca na 2 000 000 kč.Aby se nemuselo rozkopávat náměstí,kvůli napájení těchto automatů,dají se použít se solárním napájením,ale to už je jiný finanční stupeň,o pár řádů tisíců vyšší.
A to se jedná pouze o jednu stranu náměstí.No jo,ale co když u těchto automatů nebude volné místo,tak se musí zaparkovat na druhé straně náměstí,a jít k nejbližšímu automatu,a nastane stejná situace jakou paní popisovala,zamknout auto s malým dítětem jít k automatu a zdržet se o dvě,tři minuty.Takže aby tato situace nenastala,automaty by musely být po obou stranách náměstí,a to znamená dalších cca 20 automatů,tam se vejde cca 40 aut, tak naše lenost(pohodlnost)by úřad vyšla ne na 1 600 000 Kč,ale a opět odhad na 5 000 000 Kč.Takže by náměstí lemovaly dvě řady parkovacích automatů.
Navštívil jsem v poslední době pár měst s historickým centrem,nebo pod péčí památkářů,a nikde jsem neviděl toto řešení.Vždy byli dva či čtyři automaty na celé náměstí,(Telč,JIndřichův Hradec,Počátky,Jihlava,Tábor,Sušice) a umístěny tak,aby nerušily pohled na náměstí.Není lepší ty peníze investovat do vybavení dětských hřišť,nebo jiným rozumnějším způsobem?
Je nezpochybnitelné,že maminky s malými dětmi v autě to mají složitější,než ostatní řidiči.
Je to jen můj názor a mohu se mýlit,ale myslím si,že daleko s mým odhadem od skutečných nákladů nebudu.Mojí hlavní myšlenkou,je,zbytečně nevyhazovat peníze nás všech,kvůli naší pohodlnosti,udělat pár kroků.Pořád někam spěcháme.
S pozdravem Z.Jeřábek
zdeje

Další

Zpět na Parkování na náměstí F.X. Svobody